Amerikan Konsolosluk / Elçilik Noterlik Hizmeti

Çince Tercüme
Ocak 11, 2019

Amerikan Konsolosluk / Elçilik Noterlik Hizmeti

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye 5 Ekim 1961 tarihli Lahey Sözleşmesi’ne üye ülkelerdir. Bu anlaşmaya göre, Türkiye’de düzenlenip apostil onayı yapılan bir belge Amerika’da geçerli olur, aynı şekilde Amerika’da düzenlenip orada apostil onayı yapılan bir belge de yine aynı şekilde Türkiye’de geçerli olur.

Herhangi bir kamu kurumu veya noter tarafından düzenlenen bir belgeye kaymakamlıklarda ve valiliklerde apostil onayı yapılabilmektedir. Bu onay ile belgeler apostil anlaşmasına taraf olan ülkelerde resmiyet kazanmaktadır.

Ayrıca, ülkelerin yurt dışındaki konsolosluk ve büyükelçilik gibi temsilciliklerinde de noterlik hizmeti verilebilmektedir. Bu hizmet genellikle ülkelerin kendi vatandaşlarına yönelik veya kendi ülkelerindeki işlemler için olmaktadır. Türkiye’de bulunan bir temsilcilikten alınan bir belgenin Türkiye’de kullanılabilmesi için valilik ve Dış İşleri Bakanlığı gibi çeşitli onaylardan geçmesi gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’de bulunan temsilciliklerinde de noterlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet birkaç istisna dışında (Türk ikametgahı ve evlilik), yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmak üzere yapılan noterlik işlemlerini kapsamaktadır. Amerikan konsolosluğu veya elçiliği tarafından sunulan noterlik hizmeti için mutlaka internetten randevu alınması gerekmektedir.

Ancak, COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle şu anda sınırlı sayıda hizmet verilmektedir.

Yukarıda da bahsedildiği üzere hem ABD hem Türkiye apostil anlaşmasına taraf olduğu için Türkiye’deki noterliklerde düzenlenen bir belgeye Amerika için apostil onayı yapılarak bu belgenin Amerika’da geçerli olması sağlanabilmektedir.

Metropol Tercüme Bürosu olarak Amerika’da ev satışı, beyanname, vekaletname gibi Amerikan konsolosluğu veya elçiliğinde yapılabilen tüm noterlik hizmetlerini Türkiye’deki noterliklerde gerçekleştiriyoruz. Düzenlenen belgeler gerekirse tercüme edilerek ve apostil yapılarak belgelerin Amerika’da geçerli olması sağlanıyor.  

Detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. Yakup Demir dedi ki:

    Noterlik hizmeti için randevu almak istiyorum fakat iki şahitle gelmem gerekiyor.Onlar içinde randevu almalı mıyım?
    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Alın